زبان سی پلاس پلاس

زبان سی پلاس پلاس

زبان سی پلاس پلاس:C++ زبانی پیچیده، کارآمد و جامع است. که بر پایه ی C طراحی و در سال ۱۹۷۹ توسط بی یارنه استراس تروپ توسعه داده شده است.

بسیاری از سیستم عامل های فعلی، سیستم درایور ها، مرورگرها و بازی ها از C++ به عنوان زبان اصلی خود استفاده می کنند. که باعث می شود ++Cاز محبوب ترین زبان های امروز باشد. از آن جایی که نسخه پیشرفته و تعمیم یافته زبان C است. C و C++ اغلب به عنوان C/C++ نام گذاری می شوند.

ویژگی های زبان++C

++C به دلیل ماهیت عمومی بودن خود دارای قابلیت‌های متنوعی است. پرداختن به همه این قابلیت‌ها کاری زمان‌بر است.؛ اما به عنوان یک مقدمه کوتاه در ادامه برخی از قابلیت‌های مهم این زبان را که به عنوان یک مبتدی باید بدانید ارائه کرده‌ایم.

1. ++C سریع است: از آنجا که ++C نسخه بسط یافته‌ای از C است. بخش زبان C آن کاملاً سطح پایین است. این امر موجب ارتقای زیادی در سرعت آن شده است که زبان‌های سطح بالا مانند پایتون یا جاوا نمی‌توانند ارائه کنند.

2. ++C دارای نوع‌بندی صریح است: ++C یک زبان با نوع‌بندی صریح است. یعنی این زبان به کامپایلر امکان فرضیه‌سازی در مورد نوع داده‌ها را نمی‌دهد. برای نمونه در این زبان نمی‌توانید عدد 10 را به صورت «10» بنویسید و انتظار داشته باشید که ++C متوجه شود این نوع دوم یک رشته است. بدین ترتیب کامپایلر می‌تواند خطاهای موجود در نوع‌بندی داده را پیش از اجرای برنامه تشخیص دهد.

3. ++C یک زبان برنامه‌نویسی چند پارادایمی است: ++C از دست‌کم 7 سبک مختلف برنامه‌نویسی پشتیبانی می‌کند. و توسعه‌دهنده‌ها آزادی عمل انتخاب هر یک را به دلخواه خود دارند. برخلاف جاوا و پایتون در این زبان مجبور نیستید. از شیءها برای حل همه وظایف استفاده کنید. شما می‌توانید آن سبک برنامه‌نویسی را که با کاربردهای خاص شما سازگارتر است.را انتخاب کنید.

4. برنامه‌نویسی شیءگرا با ++C ممکن است: برنامه‌نویسی شیءگرا به حل شهودی مسائل پیچیده کمک می‌کند. با بهره‌گیری از مفاهیم شیءگرایی در ++C می‌توان این مسائل پیچیده را با ساخت اشیا به مجموعه‌های کوچک‌تری تقسیم کرد.

5. کتابخانه استاندارد (Standard template library – STL) قدرتمند است: قدرت ++C با بهره‌گیری از کتابخانه‌های استانداردی که در آن وجود دارد بسط بیشتری می‌یابد. این کتابخانه‌ها شامل الگوریتم‌های کارآمدی هستند. که می‌توان در زمان کدنویسی استفاده گسترده‌ای از آن‌ها کرد. این امر به صرفه‌جویی عمده‌ای در تلاش‌های برنامه‌نویسی منتهی می‌شود که در غیر این صورت صرف اختراع مجدد چرخ می‌شدند.

قابل حمل بودن

6. قابل حمل بودن: قابل حمل بودن این زبان یعنی راحت تو هر سیستمی کامپایل میشه. و نیازی به تغییر کد نیست. یعنی مانند ورد نیست که از سیستمی به سیستم دیگه برهم بریزه. با استفاده از توابع کتابخانه ای استاندارد و کلاس ها به جای نوشتن نسخه معادل برای توابع انها می توانید قابلیت حمل برنامه رو افزایش دهید. زیرا این نرم افزار معمولا حاوی تمام پیاده سازی های ++Cاست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *