بیشتر نرم افزار های رایگان و غیر رایگان به صورت کد بسته ارائه میشوند یعنی اینکه کاربر به کدهای نرم افزار دسترسی نداشته و امکان اعمال تغییر در کدهای برنامه برای وی وجود ندارد. سازندگان این کار را برای جلوگیری از کپی برداری غیرمجاز و تشویق کاربران به خرید لایسنس انجام میدهند .

ولی نرم افزار های اوپن سورس یا منبع باز  امکان دسترسی به کدهای برنامه ارائه میدهند و این امکان را به برنامه نویسان میدهند تا با تغییرات خاص نرم افزار را شخصی سازی کرده و امکانات دلخواه را به نرم افزار اضافه کنند و در واقع نرم افزار را به صورت دلخواه توسعه دهند. یکی از مهم ترین ویژگی های نرم افزار های اوپن سورس رایگان بودن و قابلیت اضافه کردن ویژگی های جدید بدون اتکا به سازنده است.

قوانین نرم افزار های اوپن سورس

الف –  امکان توزیع مجدد نرم افزار : نرم افزار بایستی برای ارائه به سایر کاربران بدون نیاز به پرداخت امکان استفاده و دانلود داشته باشد.
ب – کد منبع قابل دسترسی : کد سورس نرم افزار بایستی به صورت کاملا باز بدون استفاده از هیچگونه نرم افزار کد در دسترس مستقیم کاربر باشد.
ج – امکان شخصی سازی : امکان شخصی سازی و ارائه نرم افزار ویرایش شده بدون نیاز به دریافت مجوز از سازنده اصلی امکان پذیر باشد.
د – دسترسی برای عموم آزاد باشد : دسترسی به نرم افزار نبایستی برای عده ، ملیت و یا گروه خاصی محدود شود و تمامی افراد بایستی اجازه دسترسی رایگان به نرم افزار را داشته باشند.

معرفی چند نرم افزار اوپن سورس:

Bleachbit

برنامه ی Bleachbit مثل برنامه ی CCleaner  در سیستم عامل Linux  است، با این تفاوت که برنامه ی Bleachbit کارایی های بیشتری دارد. این برنامه  با پاک کردن فایل های غیرضروری و موقتی ،فضای حافظه را آزاد می کند و همچنین عملکرد Firefox را هم سریع تر می کند.

Visual Studio Code

اگر چه هنوز نسخه ی بتا این نرم افزار موجود است و هنوز در میان توسعه دهندگان شهرت نیافته است ولی برنامه نویسانی که با لینوکس کار می کنند برای افزودن قابلیت های پشتیبانی آن را به تاخیر انداخته اند.

Visual Studio Code

ادرس وبسایت نرم افزار:https://code.visualstudio.com/

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *