من در گذشته بسیاری از این اشتباهات را مرتکب شده ام. اينطوري ياد گرفتم بهتر عمل کنم . اگر امروز این اشتباهات را مرتکب می شوید احساس بدی نکنید. فقط ياد بگير چرا اونا اينجا به عنوان اشتباه طبقه بندي ميشن . خوشحالم که عادات کدنویسی را تشکیل داده ام تا به من کمک کند تا از آنها دوری کنم. تو هم بايد اينکارو بکني .

اشتباهات در اینجا به هیچ ترتیب خاصی ارائه نمی شود.

1.نوشتن کد بدون برنامه ریزی

محتوای با کیفیت بالا را نمی توان به راحتی ایجاد کرد. نیاز به تفکر و تحقیق دقیق دارد. برنامه های با کیفیت بالا نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

نوشتن برنامه های با کیفیت یک فرایند

یاجریان است: فکر کنید. تحقیقات. طرح. نوشتن. اعتبار. اصلاح کردن .
متاسفانه مخفف خوبی برای این کار وجود ندارد. شما نیاز به ایجاد یک عادت برای همیشه از طریق مقدار مناسب از این فعالیت ها بروید.

یکی از بزرگترین اشتباهات برنامه نویسان مبتدی این است که شروع به نوشتن کد می کنند بدون تفکر و بدون کمی اطلاعا از اون. درحالی که پروژه اون هر اندازه کوچک باشه ولی در پروژ های بزرگتر دچار مشکل می شوند.

شما قبل از هر کاری تفکر میکنید و درباره ان فکرمیکتد و اطلاعات موجود در ذهن خود را پردازش می کنید اگر هم اطلاعاتی نداشته باشید تحقیق می کنید و اطلاعات را کسب می کنید. کد نوشتن ارتباطی بین عمل و تفکر است.

2. برنامه ریزی بیش از حد قبل از نوشتن کد

بله برنامه ریز قبل از نوشتن کد کار خوبی است ولی افراط در کار های خوب باعث بوجود امدن مشکلاتی میشود همیشه به دنبال یک طرح کامل نگرد شما باید کد رو اجرا کنید و بعد از بازخورد ایراد هارو رفع کنید این صحبت ها برای پروژه های کوچک ومتوسط است .وقتی شما میتونید تغییر در کد ها ایجاد کنید برنامه ریزی بیش از حد فقط ائتلاف وقت محسوب میشود.

شما در هنگام انجام پروژه و کد نویسی یک سطح از سطح معمول کیفیت را افزایش دهید این کار باعث می شود که کارتان زودتر انجام شود و شما دیگر در برنامه ریزی قبل از کد افراط نکنید.

3. دست کم گرفتن اهمیت کیفیت کد

اگر فقط می توانید روی یک جنبه از کدی که می نویسید تمرکز کنید، باید خوانا بودن آن باشد. کد نامشخص زباله است. حتی قابل بازیافت هم نیست.

هرگز اهمیت کیفیت کد را دست کم نگیرن. به کدنویسی به عنوان راهی برای برقراری ارتباط پیاده سازی ها نگاه کنید. کار اصلی شما به عنوان یک برنامه نویس این است که به وضوح ارتباط پیاده سازی از هر راه حل را فراهم کنید.

هر تابعی که بیش از ۱۰ خط داشته باشد فقط بیش از حد طولانی است.

کدهایی بدون دندانه گذاری Indentation و استفاده نادرست از خطوط جدید و فضاهای خالی.بعضی از زبانهای برنامه نویسی مثل جاوااسریپت محدودیت زیادی برای چطور نوشتن کدها ندارن.این میتونه برنامه نویس های مبتدی رو به بی نظم نوشتن کدها عادت بده.اینکار یک اشتباهه چون یکی از راههای که ما میتونیم منطق کدهامون نشون بدیم استفاده از دندانه گذاری کدهاست.با استفاده از tab و space میتونیم بفهمیم که یک تابع ، شرط یا حلقه کجا شروع میشه و کجا تموم میشه، برای همین میتونیم تشخیص بدیم که کدهامون در جای درست قرار گرفتن.مثلا جاوااسکریپت اجازه میده یک تابع رو داخل تابع دیگه ایجاد کنیم ،با این قابلیت اگر شما جای بازو بسته کردن آکولاد هارو نمیبینید خیلی راحت میتونه شمارو در محدوده عملکرد توابع و متفغیرها به اشتباه بندازه. قوانینی وجود داره که چطور کدهاتون رو قالب بندی کنید.مهم نیست که از کدوم یکی از این قوانین استفاده میکنید.یکی دیگه از کارهای بد اینه که توضیحات یا comment های زیاد و بی استفاده که هیچ نیازی بهش ندارید رو مینویسید.این کارو همه ما انجام میدیم اما سعی کنید به کدهاتون برگردید و کامنتهای اضافه رو پاک کنید و فقط کامنتهایی رو نگه دارید که لازمه.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *